Skąd się wzięły kauri (cowrie) i jaką mają historię???


Muszelki są jedną z najpopularniejszych pamiątek, które przywozimy z nad morza. Jak wielką przyjemność sprawia nam zbieranie po plaży tych ślicznych kształtów, które wyrzuciła woda. Coraz częściej wykorzystuje się je do tworzenia biżuterii. W naszym sklepie możecie znaleść wiele ciekawych propozycji. Muszelki cowrie mają ciekawą historię w zależności od danego regionu.

Warto wiedzieć jakie zwierzątka zamieszkują te małe porcelanki. Należą do rodziny ślimaków morskich. Liczą około 200 gatunków jednego rodzaju – Cypraea. Jedne są bardzo małe, inne osiągają wielkość kilkunastu centymetrów. Co ciekawe niektóre są roślinożercami, chociaż większość zjada organizmy zwierzęce.

Skąd nazwa „porcelanka”??? Podróżnik średniowiecza Marco Polo w Chinach oglądał chińską ceramikę i jej wygląd skojarzył mu się z niewielkimi muszlami (Cypraea lurida) pochodzącymi znad Morza Śródziemnego, używanymi we Włoszech jako amulety. Zwano je „porceletta” i stąd nazwa porcelany. Porceletta to mała świnka, dlatego że wygląd głowy ślimaka przypomina troszkę świński ryjek 🐷🐷🐷

Mają one również związek z Polską. To tutaj górale spod Tatr i Pienin ( chociaż nie tylko) zakładają je przyszyte do kapeluszy. Są one elementem stroju regionalnego. Skąd się wzięły? Przecież ślimaczki, żyjące w tych małych porcelankach nie przepadają za naszym morzem. Wolą wody na Malediwach… przede wszystkim tam. Jedni mówią że trafiły tutaj przy wymianie handlowej… płótna lniane za muszelki, które górale wieszali na sznurku… Inni, że miały być posagiem przy przejmowaniu miejscowych obyczaji przez górali przy braniu sobie za żony kobiet z „daleka”.

Jak już wspomniałam Kauri łowi się głównie na Malediwach. W Afryce kupowano za nie czarnych niewolników.
Miały wielkie znaczenie dla Starożytnych Greków, którzy poświęcili je Afrodycie. To ona przecież wyłoniła się z morskiej piany na brzegu wyspy Cypr. Stąd przecież nazwa muszelki – Cypraea. Uważano, że są lekarstwem na bezpłodność a nawet viagrą. Ciekawe jest to, że podobno w Rzymie, przed domami, wieszały je ladacznice. Pozostale Rzymianki chcąc mieć dziecko, pocierały porcelanką podbrzusza i wkładały pod poduszki. Nawet dzisiaj, pomimo iż większość z nas nie wierzy w zabobony i wróżby, można spotkać , głównie w Hiszpanii, Portugalii i Włochach ciężarne, których szyje ozdobione są maleńkimi muszelkami cowrie, które mają je strzec. Często znajdowano je w grobach kobiet w Europie i w innych zakątkach świata.

Wyrocznia Ifa, Zdjęcie ze strony Afro Africa


Nigeryjczycy stworzyli z muszli wyrocznię Ifá, w której odpowiedzi na zadane pytania udziela bóg mądrości zwany Orunmilá, za pomocą właśnie kauri, które wróż rozkłada na tacce jak tarota.

Jeden komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s